Zoznam tradičných osád mesta Krásno nad Kysucou, ktoré sú situované v nádhernej kysuckej prírode. Kliknutím na názov osady získate bližšie informácie.
Panelovou cestou a potom asfaltovou sa dá aj autom dostať priamo do osady. Využívajú ju hlavne domáci. Je však vhodná pre turistov i pre terénných cyklistov.
Osada dostala meno po Šustekovcoch, ktorí tu bývali. Toto priezvisko patrí dodnes k častým priezviskám. Šustkov sa nachádza nad osadou Gavlasov.
Osada Vlčov patrí k najstarším obývaným osadám Krásna nad Kysucou. Osadou preteká Vlčovský potok, ktorý pramení pod Vojtovským vrchom.
Osada Jantov je dnes neobývaná, no je vyhľadávaným miestom chalupárov. V osade sa nachádzajú krásne staré stromy jasene a lipy.
Osade U Grapov je neobývaná, no je často navštevovaná chalupármi a turistami, ktorí si sem chodia oddýchnuť. Nachádzajú sa tu zrekonštruované drevenice i murované domy.
Osada Sýkorov je najstaršou písomne doloženou osadou. Matej Sýkora v roku 1694 dostal do užívania hory od Rakovky a aj priľahlé pasienky.
Žili tu osadníci Macurovia, ktorí jej zanechali svoje meno. V osade sa nachádzajú pôvodné drevené domy, hospodárske budovy a pribudli k nim nové murované domy a novšie rekreačné objekty.
Osada Drozdov je obývaná. Na začiatku osady sa nachádza historický kamenný most. Most stavali krásňania a ľudia z okolitých obcí.
Dnes je osada neobývaná, no často tu chodia víkendoví návštevníci a turisti. Nachádzajú sa tu zachované drevenice s hospodárskymi budovami.
Osada dostala meno po osadníkoch s menom Vaňovec – Vaňo. A nielen osada, ale aj riečka tadeto pretekajúca. Osada je dodnes z väčšej časti obývaná.
Lesnou cestou do osady sa na strome nachádza malá kaplnka so sochou Panny Márie. V osade tri veľké lipy strážia drevený kríž a dve maličké kaplnky pripevnené na stromoch.
Dnes je obývaná, no nachádzajú sa tu hlavne víkendové chalupy. Cestou do Gaša je po pravej strane drevený kríž a dve malé kaplnky po bokoch ohradené spolu so starými lipami.
Osada začína v časti Kalinov za riekou Bystricou. Viedla tadeto horská úzkokoľajná železnica, ktorá zvážala drevo z Riečnice do oščadnickej píly. Dnes tadeto prechádza cyklotrasa smerom do Bystrickej doliny.
V osade stála stará kaplnka, ktorá dosluhovala, na jej mieste postavili v rokoch 1965 – 1966 novú kaplnku. Kaplnka bola neskôr v zlom stave. Dnes sa tu nachádza tretia stavba, ktorú postavil Marián Kováč.
Cez osadu sa dá prejsť na Veľkú Raču. Z osady je výhľad na mesto, hlavne na časť Struhy až po kultúrnym dom.
Pod osadou je záhradkárska oblasť. Toto miesto patrí k obľúbeným miestam na oddych. Smerom do osady pod horou stojí pri ceste kríž, pod ktorým vyteká prameň pitnej vody.