• OSADY

Osady v meste Krásno nad Kysucou

Zoznam tradičných osád mesta Krásno nad Kysucou, ktoré sú situované v nádhernej kysuckej prírode. Kliknutím na názov osady získate bližšie informácie.


Osada U Gavlasov

Osada U Gavlasov

Panelovou cestou a potom asfaltovou sa dá aj autom dostať priamo do osady. Využívajú ju hlavne domáci. Je však vhodná pre turistov i pre terénných cyklistov.

Osada U Šustkov

Osada U Šustkov

Osada dostala meno po Šustekovcoch, ktorí tu bývali. Toto priezvisko patrí dodnes k častým priezviskám. Šustkov sa nachádza nad osadou Gavlasov.

Osada Vlčov

Osada Vlčov

Osada Vlčov patrí k najstarším obývaným osadám Krásna nad Kysucou. Osadou preteká Vlčovský potok, ktorý pramení pod Vojtovským vrchom.

Osada U Jantov

Osada U Jantov

Osada Jantov je dnes neobývaná, no je vyhľadávaným miestom chalupárov. V osade sa nachádzajú krásne staré stromy jasene a lipy.

Osada U Grapov

Osada U Grapov

Osade U Grapov je neobývaná, no je často navštevovaná chalupármi a turistami, ktorí si sem chodia oddýchnuť. Nachádzajú sa tu zrekonštruované drevenice i murované domy.

Osada U Sýkorov

Osada U Sýkorov

Osada Sýkorov je najstaršou písomne doloženou osadou. Matej Sýkora v roku 1694 dostal do užívania hory od Rakovky a aj priľahlé pasienky.

Osada U Macurov

Osada U Macurov

Žili tu osadníci Macurovia, ktorí jej zanechali svoje meno. V osade sa nachádzajú pôvodné drevené domy, hospodárske budovy a pribudli k nim nové murované domy a novšie rekreačné objekty.

Osada U Drozdov

Osada U Drozdov

Osada Drozdov je obývaná. Na začiatku osady sa nachádza historický kamenný most. Most stavali krásňania a ľudia z okolitých obcí.

Osada Vyšné Vane

Osada Vyšné Vane

Dnes je osada neobývaná, no často tu chodia víkendoví návštevníci a turisti. Nachádzajú sa tu zachované drevenice s hospodárskymi budovami.

Osada Nižné Vane

Osada Nižné Vane

Osada dostala meno po osadníkoch s menom Vaňovec – Vaňo. A nielen osada, ale aj riečka tadeto pretekajúca. Osada je dodnes z väčšej časti obývaná.

Osada U Šurábov

Osada U Šurábov

Lesnou cestou do osady sa na strome nachádza malá kaplnka so sochou Panny Márie. V osade tri veľké lipy strážia drevený kríž a dve maličké kaplnky pripevnené na stromoch.

Osada U Gašov

Osada U Gašov

Dnes je obývaná, no nachádzajú sa tu hlavne víkendové chalupy. Cestou do Gaša je po pravej strane drevený kríž a dve malé kaplnky po bokoch ohradené spolu so starými lipami.

Osada Šustkov - Jedličník

Osada Šustkov - Jedličník

Osada začína v časti Kalinov za riekou Bystricou. Viedla tadeto horská úzkokoľajná železnica, ktorá zvážala drevo z Riečnice do oščadnickej píly. Dnes tadeto prechádza cyklotrasa smerom do Bystrickej doliny.

Osada U Kuljovských

Osada U Kuljovských

V osade stála stará kaplnka, ktorá dosluhovala, na jej mieste postavili v rokoch 1965 – 1966 novú kaplnku. Kaplnka bola neskôr v zlom stave. Dnes sa tu nachádza tretia stavba, ktorú postavil Marián Kováč.

Osada U Lastovicov

Osada U Lastovicov

Cez osadu sa dá prejsť na Veľkú Raču. Z osady je výhľad na mesto, hlavne na časť Struhy až po kultúrnym dom.

Osada U Hackov

Osada U Hackov

Pod osadou je záhradkárska oblasť. Toto miesto patrí k obľúbeným miestam na oddych. Smerom do osady pod horou stojí pri ceste kríž, pod ktorým vyteká prameň pitnej vody.

Späť hore